Koruma Memuru Olanlar

Koruma memurları,6 senelik bir görev sürecinin ardından ‘kıdemli koruma memuru’ olabilecekler ve isterlerse 7’ci senelerinde, sınavla polisliğe geçebilecekler. Polisliğe koruma memurlarının yüzde 10’u kabul edilecek ve polis olduktan sonra polislerin bütün terfi koşulllarından yararlanabilecek.

Koruma memuru adayları her dönem 3 bin kişilik alımlar ile alınarak, polis okullarında 4 ay eğitim sürecinden geçeceklerdir.ve kadrolu olarak görevlerine başlayacaklardır.

Tüm koruma hizmetlerinin bu memurların görev alanı içinde olduğunu aktaran yetkililer, TBMM, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve bakanlıklarda görev koruma memuru bulunmayacağını söyledi. Uygulamayla koruma memurları stadyumlar ve üniversiteler ile öğrenci yurtlarında güvenliği sağlayacak.

Koruma memurları, polisler gibi acil bir durum karşısında müdahalede bulunabilecek ve gerekli delilleri toplama yetkisine sahip olacak. Olay yerlerinin yetkisi, polisler gelene kadar koruma memurlarında bulunacak. Koruma memurlarının özlük hakları da polislere yakın koşullarda ayarlanacak.

(AA)