Koruma Memuru Alımı 2014

Koruma memurluğu alımı ile ilgili açıklama yapan Bakan Güler, hassas yerlerin, binaların, tesislerin, kişilerin korunmasıyla ilgili emniyet hizmetleri sınıfı içerisinde “koruma memurluğu” adı altında yeni bir sınıf oluşturduklarını hatırlattı.

Bu konudaki çalışmalarını tamamladıklarını belirten Güler, Bakanlar Kurulu’na sunmayı planladıklarını bildirdi.

Koruma memurlarında öncelikli olarak fiziki nitelikler ön planda tutulacak ve polisi koruma işiyle meşgul etmek istemediklerini vurgulayan Güler, koruma memurularının görev alanları içerisinde statlarda korunacak görevleri de üstlenecek. Bugün polisimizin değişik ihtisas alanları var, 253 bin kişilik bir teşkilatın 30 bine yakın bölümünü biz binalarla, tesislerle, kişilerle veya özel güvenliğin yapamadığı yerlerdeki alınan tedbirlerle meşgul ediyoruz. Halbuki polisin başka görev alanları var diye belirtti.

En az lise mezunu şartı aranmasıyla birlikte, Bay adaylarda 172 metre boy , Bayanlarda ise 165 metre boy şartını karşılayan adayların da koruma memurluğuna başvurabileceğini ifade eden Güler, sınav tarihinin belirlenmesi için ilgili kanunun çıkmasını beklediklerini söyledi.

Güler, “Bizim niyetimiz yıl sonuna kadar, tabii bütçe görüşmelerindeki takvimi de dikkate alarak en kısa zamanda, Bakanlar Kuruluna sunarak, kanunlaştırmak istiyoruz. Hemen 2014’ün başından ilk fırsatta 4 aylık bir eğitim, 2 aylık da tatbiki bir eğitim olmak üzere ilk planda 10 bin kişiyi bir yıl içinde düşünüyoruz. Maaşları polislerden çok az farklı olacak. Arkadaşlarımız 6 yıllık başarılı görev sürelerini bitirirlerse polis de olabilecekler” dedi

Koruma memurluğu alımları ile ilgili tüm gelişmeleri sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz.